1/4

LEAVE ART ALONE. POLISH WOMAN ARTISTS PERFORM

LEAVE ART ALONE. POLISH WOMAN ARTISTS PERFORM

Tytuł Leave Art Alone może się wydawać sprzeczny i niejasny. Został on jednak wybrany przeze mnie w celu sprowokowania pytań o istotność krytyki sztuki i prób wytłumaczenia sztuki performance, jako takiej.

 

W codziennym życiu zdarza nam się wysyłać sygnały, które spotykają się z reakcjami odwrotnymi do tych, których oczekiwaliśmy. Natomiast performance, jako forma sztuki, której głównym budulcem jest czas, zorientowana jest na czysty komunikat. Komunikat wysyłany przez performera można odczytywać na wielu płaszczyznach, gdyż jest on często złożony, jednak paradoksalnie wciąż bardzo prosty.

Podczas eventu w Edynburgu pięć młodych polskich artystek, w tym czasie mieszkających i tworzących w Wielkiej Brytanii zaprezentowało performance. Każda z nich zamanifestowała swoją obecność w sposób indywidualny. Różnorodność form, traktowana tu jako zaleta, umożliwiła publiczności szersze spojrzenie na ten gatunek sztuki, który z zasady wymyka się jasnym klasyfikacjom.

 

Akt powiedzenia „zostawcie mnie w spokoju” rozumiany, jako tęsknota za spokojem, za możliwością robienia tego czego się chce, pozostaje w swojej formie agresywny, jak gdyby oznaczał coś całkowicie innego.

 

                                                                                Joanna Tekla Woźniak 2008

Artystki: Anna Kalwaytys, Monika Karczmarczyk, Justyna Scheuring, Ola Winnicka

Leave Art Alone
The Out of the Blue Drill Hall
30-36 Dalmeny Street
EH6 8RG Edinburgh
Czas trwania wydarzenia: 17 grudnia 2008, godz: 19:00- 22:00