1/4

NIECODZIENNIK OLSZTYŃSKI

NIECODZIENNIK OLSZTYŃSKI

Zorganizowane wycieczki, spontaniczne wypady albo szukanie wyjątkowych, lokalnych smaczków miejsc, które odwiedzamy z przewodnikiem w ręku - ilu turystów, tyle sposobów zwiedzania. Większość z nich można zrealizować właściwie w każdym mieście na świecie. Pomóc zaplanować trasę może portal turystyczny, przedstawione w nim propozycje tras lub aplikacje do ściągnięcia na telefon.

 

W Olsztynie można teraz także skorzystać z oryginalnej podpowiedzi - Niecodziennika Olsztyńskiego – autorskiego przewodnika, który w założeniu miał być nieco inny niż dotychczasowe, skupiając się na nieco mniej oczywistej stronie miasta. W ramach projektu powstawał blog, fan page oraz została wydana książka w wersji polsko-angielskiej. Do współpracy zaprosiłam Urszulę Martę Patalas, odpowiedzialną za projekt graficzny i skład publikacji.

 

Niecodziennik Olsztyński to nie tylko opisy ponad 60 miejsc, ale przede wszystkim mnóstwo zdjęć przedstawiających codzienne życie Olsztyna.
Poza najpopularniejszymi atrakcjami, można w nim znaleźć informacje
o miejscach wartych uwagi, choć nie tak eksponowanych. Pośród wpisów realizowanych można znaleźć dotyczące m.in. masztu radiowo-telewizyjnego w Pieczewie, Aresztu Śledczego, Koszar Dragonów. O tych miejscach nie zawsze przeczytamy w popularnych opracowaniach o stolicy regionu. 

 

W projekt włączyli się mieszkańcy miasta – proponując lokalizacje, które mogłyby zostać sfotografowane i opisane, a także wspierając zakończoną sukcesem kampanię crowdfundingową, w czasie której zbierane były dodatkowe środki na wydanie książki.

Projekt realizowany był przy współudziale finansowym Samorządu Olsztyna, a zapoczątkowany został w ramach stypendium Rady Miasta Olsztyna, przyznawanego osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem oraz ochroną dóbr kultury w 2015 roku. Wydawcą publikacji było Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Samograj z Olsztyna.