1/3

SŁOŃCE JEST NAJWAŻNIEJSZE

SŁOŃCE JEST NAJWAŻNIEJSZE

Wystawa Słońce jest najważniejsze stanowiła zbiór różnorodnych prac tworzonych na pograniczu gatunków, a wręcz badających granice sztuki. Magdalena Starska zaprezentowała wybór swoich rysunków z lat 2009 - 2014 oraz prac rzeźbiarskich z 2013 roku. Ponadto pokazana tu została dokumentacja filmowa serii trzech performance.

 

Performance w Olsztynie pt. W Mocy jest Ruch, który odbył się przed wernisażem na terenie przed Galerią BWA był trzecim i ostatnim z serii działań realizowanych artystkę od początku 2014 roku. Pierwszy, zatytułowany Bez Mocy odbył się w Gdańskiej Galerii Miejskiej, drugi zatytułowany Wchodzi Moc, w łódzkiej Galerii Manhattan. W trakcie olsztyńskiej akcji artystka wraz z wolontariuszami i osobami chętnymi do pomocy zaprosiła publiczność do… przesiewania dwóch ton piasku. Ubrani na biało ludzie nabierali do wiader piasek, by następnie zrzucić go ze zbudowanej specjalnie na tę okazję drewnianej konstrukcji. Piasek spadał po pochyłej, drewnianej platformie wpadając w ręce widzów. Przez godzinę czynność cyklicznie się powtarzała, umożliwiając ciągły ruch tak osób jak i samego piasku.

 

W swojej twórczości Magdalena Starska często wykorzystuje zarówno tematy jak i materiały z najbliższego otoczenia, sprawy i przedmioty obecne w każdym domu i w najlepszym znaczeniu tego słowa zwyczajne. Łączy ze sobą w sobie elementy organiczne z przemysłowymi, jak przykładowo patyki z plastikowymi przedmiotami gospodarstwa domowego. Jej działania wychodzą od obserwacji elementarnych zjawisk i przedmiotów, która prowadzi następnie do formułowania fantazyjnych opowieści o zabarwieniu filozoficznym i uniwersalnym przekazie. W swoich pracach przemienia rutynowe działania w rytuały i czerpie pozytywne doznania z prostych, codziennych działań i rzeczy.

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie

al. Marsz. Józefa Piłsudskiego 38

10-450 Olsztyn

Wernisaż i performance: 18.04.2014 godz. 17:00

Czas Trwania wystawy: kwiecień - maj 2014