1/3

ZBIERACTWO

ZBIERACTWO

Projekt został zainicjowany i powstawał na przestrzeni 2 miesięcy- sierpnia i września 2009 roku w Poznaniu. W latach 2010- 2012 był kontynuowany w innych miastach m.in. w Warszawie i Olsztynie. Na inaugurującej go wystawie prezentowane zostały specjalnie przygotowane na tę okazję film wideo, instalacja oraz seria wydruków fotograficznych.

Czas powstawania projektu – jesień- narzucił niejako jego tematykę- przekwitania roślinności, zbierania owoców, gromadzenia zapasów jedzenia na zimę. Zagadnienia te połączono z refleksją nad ideą zbieractwa- tak w rozumieniu np. kolekcjonerstwa jak i walki o przetrwanie, np. osób ubogich, bezdomnych w mieście.

 

Najważniejszy element projektu - film wideo - był kręcony nad znajdującym się blisko centrum jeziorem Rusałka oraz w dzielnicy Jeżyce. Nagranie przedstawiało dwie kobiety przemieszczające się w przestrzeni parków i lasu w poszukiwaniu zbiorów: dzikich owoców, traw, ziół etc.

W ścieżce dźwiękowej wideo wykorzystano nagrania z miast: Poznania i Glasgow, oraz recytowane teksty własne oraz fragmenty tekstów z książki Magdaleny Tulli Sny i Kamienie. Na zdjęciach zostały natomiast sportretowane osoby zbierające owoce i inne potencjalnie jadalne rośliny na terenie miasta oraz handlujące nimi.

Podczas wernisażu gotowano różnokolorowe konfitury, które rozdawano gościom. Zestawienie akcji na żywo z obecnymi w galerii fotografiami quasi-dokumentalnymi wzbudzało niepewność publiczności co do pochodzenia oferowanego im pożywienia.

Wystawa odbywała się jako część cyklu Salted Candy, zorganizowanego z okazji 10 rocznicy powstania Poznańskiej Galerii Nowa. Na cykl złożyło się 5 prezentacji prac w sumie 10 artystów. Idea cyklu zakładała oddanie przestrzeni galerii dwójce artystów, którzy jednocześnie aranżowali swoje wystawy. Artyści ci pracowali wspólnie, wzajemnie się inspirując i w naturalny sposób wpływając na swoje ekspozycje. Moją wystawę zorganizowałam we współpracy z artystką Pauliną Płachecką, której twórczości byłam wcześniej kuratorką i promotorką.